Muzeum Miasta Zgierza przy ulicy Dąbrowskiego, ma swoją wieloletnią historię, sięga bowiem ona 1978 roku, kiedy to wydane zostało zarządzenie o utworzeniu muzeum, przez Naczelnika Miasta. Na siedzibę muzeum został wybrany „Dom pod lwami”. Obiekt ten został wybudowany w 1828 roku i pełnił funkcję mieszkalną, produkcyjną i handlową.

Zbiory muzeum Miasta Zgierza, są bardzo bogate, zawierają ponad 5000 obiektów które dokumentują przeszłość i teraźniejszość miasta jak i powiatu. Dotyczą one takich dziedzin jak archeologia, etnografia, historia czy też numizmatyka.

 

Na terenie Muzeum jest obecna również Biblioteka Naukowa,  która gromadzi  około 5000 woluminów z różnych dziedzin nauki – poświęconych przeszłości Zgierza i regionu Będąc w muzeum możemy podziwiać dwie stałe wystawy. Dotyczą one takich tematów jak „dzieje Zgierza”, druga zaś „Kruszkówka” poświęcona jest tematowi wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku

Muzeum zaprasza na lekcje muzealne dedykowane dzieciom i młodzieży przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej poświęcone różnym zagadnieniom z dziedziny etnografii i archeologii, historii czy sztuki . Zwiedzanie jest płatne. 

 

Loading