Las Łagiewnicki to zdecydowanie jedna z perełek okolic miasta Zgierza. Miejsce z duszą, pełne sekretnych tajemnic, które kryją zawiłe ścieżki, to idealne miejsce na rower, spacer i nie tylko. O każdej porze roku czaruje swoimi barwami, zawsze inaczej. Jeśli szukasz ciszy, spokoju, oderwania się od zgiełku miasta i miejsce by usłyszeć własne myśli – polecamy zdecydowanie las Łagiewnicki.
Znajdziemy tutaj urokliwą barokową, najstarsza kapliczkę w Łodzi – kapliczkę Św. Antoniego który prawdopodobnie w latach 70 -tych objawił się właśnie w tym miejscu, w habicie franciszkańskim. By upamiętnić to ważne wydarzenie, ściągnięto tutaj takowych braci franciszkanów w Łagiewniki po wielu staraniach zostały ogłoszone miejscem cudownym.
Ponieważ święty ukazywał się w habicie franciszkańskim, sprowadzono wkrótce takowych braci oraz obraz św. Antoniego, który niebawem zasłynął licznymi łaskami. Po wielu staraniach, na mocy dekretu Kongregacji z 22 lipca 1680 r., Łagiewniki zostały ogłoszone jako miejsce cudowne, a franciszkanie uznani za pierwszych posiadaczy i stróżów tego miejsca.W kapliczce Św. Antoniego można napić się cudownej wody płynącej ze źródełka, która ma uzdrawiające właściwości.
Łagiewniki to największy w Europie kompleks leśny, obfitujący w dęby, sosny, świerki. Pełen tras edukacyjnych oraz ścieżek czy szlaków rowerowych. Zdecydowaną zaletą tego miejsca jest jego mikroklimat oraz jego zdrowotne właściwości, panuje tu idealne powietrze dla wszystkich a zwłaszcza dla tych cierpiących na choroby płuc i oskrzeli.
Za wysokim, betonowym ogrodzeniem, możemy podziwiać wspaniały pałac Ludwika Heinzla. w którym w czasie wojny rezydował tutaj Hans Frank, po wojnie Rosjanie prowadzili szkołę oficerską. Następnie budynek służył jako oddział szpitala Chorób Płuc. Jak widać las łagiewnicki to miejsce pełne ukojenia dla zdrowia, historii dla ciekawskich i ścieżek dla rowerzystów i spacerowiczów.